Testovanie akustiky v novostavbe

  • Prípadová štúdia
  • Kategória Znižovanie ozveny
  • Klient Potichu.sk - interné meranie
  • Lokalita Bratislava
  • Problém Veľká ozvena v átriu budovy

Viete, aká je optimálna doba dozvuku?

Merali sme dobu dozvuku (ozvenu) v spoločných priestoroch. Čisto pre zaujímavosť, bez následného riešenia, za účelom poukázania na kvalitu projektovania novostavieb. Otvorené schodisko pôsobí ako komín pre zvuk a podľa výsledkov z merania je vidno, že na frekvencií 250 Hz je doba dozvuku cez 6 sekúnd, t. j. 6 sekúnd trvá zvuku, kým zanikne.

Optimálna doba dozvuku je pod 1.5 sekundy. V upravených priestoroch ako tv miestnosť, audio miestnosť, rokovacia sála a podobne, pod 1 sekundu.

Video z testovania

Náš akustik, Ing. Zdenko Nosko, sofistikovanými metódami zistil reálnu dobu dozvuku v danej novostavbe. Následne spísal report a poukázal na akustické nedostatky vybraných novostavieb. Pozrite si video vyššie a možno budete prekvapení tým, s akou zlou akustikou zápasia súčasné novostavby. 

Doba dozvuku pri rôznych frekvenciách

Na grafe nižšie môžete vidieť čas, ktorý je potrebný, aby dozvuk zanikol. Ľudská reč sa pohybuje vo frekvenciách 100 - 200 Hz, čiže 4 - 6 sekúnd. 

Záver

Zistili sme, že zvuková akustika súčasných novostavieb je vo veľkej miere podceňovaná. Bývať v novostavbe preto ešte neznamená bývať kvalitne. Namerané výsledky istým spôsobom prekvapili aj nás. A to sme sa ešte nezaujímali o použité stavebné materiály a akustickú pohodu v jednotlivých bytoch a na medziposchodiach. 

Vyjadrenie klienta

Toto naše meranie prebehlo anonymne a obyvatelia novostavby sa k nameraným hodnotám nevyjadrili. Ak by tak spravili, určite by sme sa stretli s nejednou negatívnou reakciou. Ak bývate v novostavbe a trápi Vás podobný problém s dobou dozvuku, neváhajte a kontaktujte nás. Potrebné informácie s možnosťami riešenia hľadajte na našej stránke v sekcii akustika, alebo nás jednoducho kontaktujte e-mailom alebo telefonicky. 

Naši zákazníci si pochvaľujú bezproblémovú a promptnú komunikáciu, rýchlo si vieme dohodnúť obhliadku na mieste a aj samotnú realizáciu v rámci našich termínových možností.

Samotné akustické merania zrealizujeme ešte predtým, ako sa do vysnívaného bytu v novostavbe nasťahujete. Vyhnete sa tak mnohým problémom v budúcnosti a kúpu bytu v novostavbe neoľutujete. Neváhajte a požiadajte našu spoločnosť Potichu s.r.o. o akustické merania ešte dnes. Máte podobný problém? Kontaktujte nás.