Návod na akustickú kalkulačku

Na tejto stránke si vysvetlíme detaily k našej akustickej kalkulačke, čo presne počíta a aké výsledky môžete očakávať.

Čo počíta akustická kalkulačka?

Cieľom výpočtu akustickej kalkulačky je určiť akustické parametre priestoru, ako napríklad dobu dozvuku (ozveny), alebo zníženie hladiny hluku.

Tieto parametre sú kľúčové pre navrhovanie akustických riešení v rôznych priestoroch, ako sú napríklad kancelárie, konferenčné miestnosti, divadelné sály a podobne.

Pre koho je kalkulačka určená?

Kalkulačka pomáha nielen nám v Potichu.sk, ale aj iným inžinierom, architektom, dizajnérom a vlastne všetkým, ktorí majú záujem o profesionálny akustický výpočet za účelom optimalizovať akustické prostredie v závislosti od účelu a požiadaviek konkrétnej miestnosti.

Postup výpočtu v kalkulačke

Vyberte typ miestnosti, podľa spôsobu použitia. Ak nenájdete presnú miestnosť, použitie najbližšie vhodnú.

Dávajte pozor za typ miestnosti, ak je pre miestnosť dôležitá zrozumiteľnosť slova a hudby, vždy vyberte typ A. Napríklad zasadacia miestnosť, školská trieda, alebo video miestnosť. V školskej triede chcem dobre a zrozumiteľne počuť výuku.

Pre miestnosti s dôležitou nízkou hladinou hluku, vždy vyberte typ B. Napríklad čakáreň, školská jedáleň alebo reštaurácia. V reštaurácií nechcem počuť rozhovory iných ľudí.  

Ďalej doplňte rozmery miestnosti, šírku, dĺžku a výšku.

Príklad:  Chcem zadať miestnosť „obývacia izba“. Tento typ miestností síce norma nepozná, ale vieme miestnosť  pripodobniť existujúcej vo výbere. Uvažujeme teda, že obývacia izba slúži  hlavne na pozeranie filmov a počúvanie dobrej hudby. Už vieme, že to spadá pod miestnosť typu A, lebo je dôležitá zrozumiteľnosť pri pozeraní filmov a počúvaní hudby. Z existujúceho výberu môžeme použiť miestnosť „video-konferenčná miestnosť (A4)„. 

Ak by obývacia miestnosť slúžila napríklad ako herňa skupiny detí, nieje doležitá zrozumiteľnosť, ale nízka hladina hluku. Preto z výberu vyberiem miestnosť typu B, napríklad „Škôlka – miestnosť na hranie, cvičenie (B5)

Ak máte vlastné meranie dozvuku T(s), zadajte ich. Výsledky simulácie budú presnejšie. Reálne meranie dostanete aj od nás, všetky väčšie projekty si meriame pri obhliadke.

Ak ale pri simulácií nemáte dobu dozvuku, musíme ju vypočítať podľa zadaných materiálov konštrukcií, okien, dverí, závesov, vybavení miestnosti alebo počtu ľudí.

Nezabudnite zadať presné rozmery konštrukcií.

Kalkulačka podľa zadaných parametrov veľkosti a použitých materiálov konštrukcií, vypočíta orientačnú dobu dozvuku T(s) a vykreslí ju do grafu

V tomto bode by ste mali už vedieť, aké absorbéry, akustické prvky chcete použiť vo vašom projekte.

Jedná sa o najnáročnejšiu časť výpočtu, odporúčame vám vopred naštudovať akustické prvky, ich dizajn, použitie.

Môžete kombinovať viaceré prvky, osadiť ich na stenu, strop a pridať aj priestorové prvky ako sú akustické lampy, paravány alebo nábytok.

Niektoré prvky zadávate podľa m² a niektoré podľa kusov, dajte na to pozor.

Skontrolujte splnenie akustickej normy

Tu nájdete 3 grafy, T, A/V a ΔL. Ak vyberiete miestnosť typu A, automaticky sa vám otvorí graf T, ak miestnosť typu B otvorí graf A/V. Následne môžete medzi grafmi voľne prepínať.

Graf T, definuje akustickú normu iba pre miestnosti typu A. Pre splnenie normy sa musí zelený graf nachádzať v modrom rozsahu.

Graf A/V, definuje akustickú normu iba pre miestnosti typu B. Rovnako pre splnenie normy sa zelený graf musí nachádzať v modrom rozsahu.

Graf ΔL, nám ukazuje o koľko sa zníži hlučnosť v miestnosti, po aplikovaní akustických prvkov. 

Vypočujte si akustiku pred a po úprave

Síce sa hovorí, že je lepšie 1x vidieť ako 100x počuť, v tomto prípade to ale neplatí.

Vypočujte si porovnanie, ako by vyzerala akustika pred a po vašej úprave. 

Odošlite si simuláciu na email, alebo sa s nami poraďte

Simuláciu si môžete odoslať vo formáte PDF, stačí zadať Váš email. Je to jediné povinné pole. Môžete uviesť aj ďalšie polia, ako je názov projektu, vaše meno a priezvisko, alebo poznámku. Táto funkcia je vhodná hlavne ak ste profesionál, budete simuláciu komunikovať na svojho klienta a chcete mať svoje označenie v reporte.

Ak potrebujete od nás radu, stačí kliknúť na pole „potrebujem poradiť“ vaša simulácia sa nám odošle, naštudujeme ju a poradíme vám vhodné úpravy.

 Pripravený na kalkuláciu vášho projektu?


Máte problém s hlukom? Kontaktujte nás.