Každý z vás už určite zažil Lombardov efekt. Tento jav pomenúva zvyšujúcu sa hladinu úrovne reči, ak sa rečník snaží rozprávať v hlučnom prostredí. To vedie k tvorbe ďalšiemu hluku a vlastne k celkovému zvýšeniu hluku v priestore.
Efekt objavil v roku 1909 Etienne Lombard, francúzsky otolaryngológ. Lombardov efekt nie je žiadna novinka, bol popísaný už pred viac ako 100 rokmi a aj my v Potichu sa profesionálnym odhlučnením snažíme Lombardov efekt zmierniť.
Lombardov efekt naznačuje, že ak sa hluk zvýši o 1 dB, zvýši sa aj úroveň reči o 0,5 dB. V hlučnom prostredí preto reproduktory zvyšujú hlasitosť alebo výšku svojho prejavu. Čím viac ľudí je v miestnosti, tým vyššia je všeobecná hladina hluku, napríklad v reštauráciách alebo call centrách.
Zjednodušene povedané, Lombardov efekt popisuje vplyv hluku na produkciu reči: keď je rečník vystavený hluku, zväčší hlasitosť svojho prejavu tak, aby mu v hlučnom prostredí stále rozumeli. Odpovedajúci však zvyčajne zvýši nielen hlasitosť, ale v mnohých prípadoch aj tón svojho hlasu, pretože vysoké frekvencie sú proti hluku v pozadí účinnejšie ako nízke frekvencie.
Čo má za následok Lombardov efekt?
- Zvýšenie základných fonetických frekvencií rečníka,
- posun energie z nízkofrekvenčných pásiem do stredných alebo vysokých pásiem,
- zvýšenie intenzity zvuku,
- zvýšenie trvania samohlásky,
- trvanie obsahových slov je predĺžené vo väčšej miere v šume ako funkčné slová,
- používajú sa väčšie objemy pľúc,
- je sprevádzané väčšími pohybmi tváre, hoci tie nepomáhajú tak ako zmeny zvuku.
Pri absencii meraní akustiky miestnosti vedú tieto neustále sa zvyšujúce hladiny hluku k únave a nedostatku motivácie. Preto je veľmi dôležité odhlučnenie priestorov. Nechajte si profesionálne odmerať hladinu hluku. Poradíme vám, ako môžete obmedziť nepríjemný Lombardov efekt.