24. 08. 2015 - Všetko

Ako sme vyrovnali a odhlučnili starú podlahu v byte

Od klienta v Bratislave sme dostali izbu v pôvodnom stave na celkovú rekonštrukciu, zameranú hlavne na odhlučnenie priestoru. Klienta rušili klienti takmer zo všetkých strán a zároveň klient rušil susedov hlavne chodením po starej nekvalitnej podlahe.

V tomto krátkom blogu, by som chcel poukázať na to, ako jednoducho vyrovnať a odhlučniť podlahu, bez nutnosti vylievania nového poteru na podlahu.

Aj keď sme predpokladali podľa stavu nehnuteľnosti, že rekonštrukcia nebude jednoduchá, čo sme našli pod drevenými parketami nás prekvapilo.

Takto vyzerala celá podlaha po odkrytí drevených parkiet.

Odhlučnenie podlahy

V odkrývaní sme pokračovali, všetky stará drevené dosky museli ísť preč, pokiaľ sme mali klientovi garantovať zvukovú pohodu v izbe. Pod doskami sme našli čiernu škváru, čo bola naša základná hladina, z ktorej sme začali budovať novú konštrukciu podlahy.

Základný problém, ktorý sme museli vyriešiť bolo vyrovnanie podlahy. Ideálny materiál na tento problém je Cemwood 2000, čo je mineralizovaná drevná štiepka, viď. www.cemwood.cz alebo www.potichu.sk/materialy/cemwood. Stačilo nám vysypať Cemwood v 4-5 cm hrúbke, vyrovnať a okamžite sme mali pochôdznu plochu, na ktorú sme uložili separačnú fóliu a OSB dosky.

Resp. pochôdznu plochu sme mali už po vysypaní Cemwoodu, čo dokazuje aj táto fotka 🙂 Skúste si tipnúť ako by dopadla obyčajná štiepka pri takejto zážaži.

Ušetrili sme veľa času a starostí pri vylievaní novej podlahy z poteru a zároveň sme dodali podlahe aj základné odhlučnenie, keďže Cemwood zlepšuje kročajový hluk o 14dB, to znamená, že nášho klienta budú spodní susedia počuť menej :).

Skladbou CEMWOOD – fólia – OSB doska, sme uzatvorili základnú konštrukciu podlahy.

Keďže samotný Cemwood, ani OSB doska nestačia na zabránenie prestupu hluku od spodných susedov, na OSB dosku sme umiestnili dve zvukové izolácie.

Najprv INDEX TopSilent DUO s nepriezvučnosťou Rw = 27dB a naň dosku Gecon Acoustic 1cm s Rw = 32dB. Celá podlaha sa uzatvorila kobercom, podľa žiadosti klienta. Bohužiaľ fotky z realizácie Indexu a Geconu nemáme, ale určite Vám ich nabudúce nafotíme :).

Na záver si celú skladbu zrekapitulujeme:

  1. škvárová pôvodná vrstva podlahy
  2. Cemwood 2000 na vyrovnanie podlahy s kročajovým útlmom
  3. separačná fólia (nemusí byť)
  4. OSB doska
  5. Index Topsilent DUO ako zvuková izolácia hluku (aj mierna kročajová izolácia)
  6. doska Gecon Acoustic ako zvuková izolácia hluku

Veríme, že sme Vám ušetrili hlavne čas pri rekonštrukciách podlahy, ak by ste mali otázky, stačí nás kontaktovať.